09173119959 مشاوره
۴ اشتباهی که قاتل خلاقیت شما می‌شوند

تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آذر 1395

بازدید : 2201

خلاقیت را می‌توان محرکه اصلی برای بالاتر بردن کیفیت محتوا و محصولات نسبت به استانداردها دانست.

مدت زیادی است که در کسب‌وکارهای مرتبط با فضای آنلاین، گفته می‌شود محتویات تولیدشده نقش کلیدی در موفقیت ایفا می‌کنند. این یک واقعیت است و اگر بخواهید در این کسب‌وکار به سودی برسید؛ باید محتوایی تولید کنید که شما را نسبت به رقبایتان متمایز کند.

رسیدن به سطح بالا در تولید محتوای باکیفیت نیازمند موارد مختلفی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، داشتن خلاقیت محسوب می‌شود. در واقع اگر وظیفه شما تولید محتوا باشد؛ باید در نظر داشته باشید که خلاقیت بزرگ‌ترین یار شما در این مسیر خواهد بود.

خلاقیت به زبان ساده یعنی خلق ایده‌های جدید و بامعنی و  فراتر از قوانین، الگوها و روش‌های سنتی. درواقع خلاقیت محرکه اصلی برای تولید محتویات و محصولاتی است که نسبت به استانداردهای روز از کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

اپل به‌صورت مداوم از خلاقیت کارمندان خود استفاده می‌کند تا بتواند محصولاتی با کیفیت بهتر تولید کند و همین امر سبب شده است  تقاضای محصولاتش در بازار به‌صورتی باورنکردنی بالا باشد. فعالیت این کمپانی را می‌توان مثال خوبی دانست، زیرا سعی می‌کند افراد خلاق را جذب کند؛ بنابراین با درک این موضوع می‌توان متوجه شد که در کسب‌وکار امروز اگر می‌خواهید طالب بیشتری داشته باشید، باید خلاقیت را چاشنی کارتان کنید.

باید در نظر داشت که خلاقیت از کودکی همراه با ما بوده است و در طول زندگی کنارمان قدم می‌زند؛ اما گاهی اوقات اشتباهاتی باعث می‌شوند تا آن را نادیده بگیریم. در واقع خلاقیت نیز یک مهارت است و شما می‌توانید آن را تقویت کنید یا با نادیده گرفتن آن باعث کاهش میزانش شوید.

نکته‌ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کند؛ این است که اتفاقات روزانه روی میزان خلاقیت ما تأثیر محسوسی دارند و اگر می‌خواهید به افزایش خلاقیت خود کمک کنید، باید از انجام بعضی از کارها اجتناب کنید. در ادامه به بررسی ۴ اشتباهی که باعث کاهش میزان خلاقیت شما در آن روز می‌شود خواهیم پرداخت.

زندگی ماشینی

افزایش مهارت خلاقیت در کسب و کار

در نظر داشته باشید که خلاقیت یک استعداد نیست، بلکه مهارت است و این مهارت در همه وجود دارد؛ بنابراین شما باید مهارت خود را پرورش دهید. جدا از این موضوع، عواملی وجود دارند که می‌توانند باعث کاهش یا افزایش میزان خلاقیت شما در طول روز شوند.

هر فردی در هر زمینه کاری که مشغول است، می‌تواند خلاقیت را چاشنی کار خود کند؛ اما عواملی مانند حجم بالای کار و داشتن زندگی ماشینی باعث می‌شود تا خلاقیتش کاهش یابد.

در صورتی که گرفتار زندگی ماشینی شده‌اید -یعنی هر روزتان با رفتن به سر کار، نشستن پشت میز و انجام وظایف تکراری سپری می‌شود- نیاز به کمی تغییر دارید. سعی کنید زمانی را برای قدم زدن کنار بگذارید یا با دوستانتان در مورد مسائلی که به کار مرتبط نمی‌شود، صحبت کنید.

در واقع باید تلاش کنید روال معمول زندگی روزانه‌تان شکسته شود و فعالیتی مانند ورزش یا قدم زدن در پارک را به فعالیت روزتان اضافه کنید. این کارها باعث خواهند شد که نه‌تنها کمی از استرستان کاهش یابد بلکه میزان خلاقیت‌تان نیز افزایش یابد.

پیروی از دیگران

افزایش مهارت خلاقیت در کسب و کار

اگر در کسب‌وکارتان به اطرافیان نگاه کنید؛ شاهد افرادی خواهید بود که مانند یکدیگر عمل می‌کنند یا کسب‌وکارشان از یک روال خاصی پیروی می‌کند. کافی است به وب‌سایت آن‌ها نگاه کنید که دقیقا یک شکل است، محتوای یکسانی دارد و از ترفندهای بازاریابی و درآمدزایی همانندی استفاده می‌کند.

تقلید کورکورانه از دیگران، دقیقا چیزی است که باعث از بین رفتن خلاقیت در شما خواهد شد. طبیعتا الگو قرار دادن کسانی که به موفق رسیده‌اند، باعث خواهد شد  پیشرفت شما سریع‌تر شود؛ اما باید قبول کرد هیچ‌گاه نسخه کپی از اصل بهتر نخواهد شد. در کنار آن تقلید از دیگران باعث کاهش مهارت خلاقیت می‌شود و وقتی‌که شما نیاز به آن دارید، پاسخگوی یافتن راه‌حل درستی نخواهد بود.

از کار دیگران درس بگیرید و نقاط ضعف و قوتشان را بررسی کنید تا در کاری که می‌کنید بتوانید از این دانش بهره ببرید؛ اما همیشه سعی کنید که محصول یا محتوایی که تولید می‌شود، ثمره خلاقیت و طراحی خودتان باشد. چنین کاری باعث خواهد شد تا نسبت به دیگران متفاوت باشید. اگر نگاهی به کسب‌وکارهای مختلف بیندازید، مشاهده خواهید کرد که موفق‌ترین‌ها در واقع بیشترین تفاوت را با رقبایشان دارند.

هجوم افکار مرتبط با کسب‌وکار

افزایش مهارت خلاقیت در کسب و کار

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اجزای آن به‌شدت به یکدیگر متصل هستند. هر فردی دارای برنامه زندگی شلوغی است و بدون توقف در مسیر پیشرفت حرکت می‌کند تا بتواند به اهدافش برسد.

اما موضوعی وجود دارد که از آن غافل می‌شویم؛ ذهن ما نیاز دارد که گاهی اوقات استراحت کند تا از استرس‌های به وجود آمده از هجوم افکار مرتبط با کسب‌وکارمان در امان باشد.

شما نیاز دارید تا زمان‌هایی را به خود اختصاص دهید و به مسائلی غیر از امور کاری فکر کنید. از کارهایی که می‌توان پیشنهاد داد؛ پیاده‌روی در فضای سبز، ورزش و سپری کردن زمان به همراه خانواده یا دوستانتان است. با انجام این کارها، مشاهده خواهید کرد میزان استرس ناشی از هجوم افکار کاهش یافته و فرصتی برای رشد خلاقیت به وجود آمده است.

بی‌اعتنایی به دیگران

افزایش مهارت خلاقیت در کسب و کار

در کسب‌وکارهای مختلفی می‌توان مشاهده کرد که کارآفرینان بدون آنکه به کسی اعتنا کنند، کورکورانه به مسیرشان ادامه می‌دهند. اگر بخواهیم روش آن‌ها را کمی توصیف کنیم؛ مانند فروش یا ارائه خدمات یک‌طرفه است که پیشرفت در بهبود کیفیت آن به‌سختی میسر خواهد شد.

زمانی را برای گوش دادن به سخنان دیگران کنار بگذارید و سپس متوجه می‌شوید که با استفاده از انتقادها و پیشنهاد‌های دیگران به اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید پی برده و برای برطرف کردن آن‌ها از خلاقیت‌تان استفاده خواهید کرد.

استفاده از انتقادها و پیشنهاد‌های سازنده در واقع به شما دید جدیدی اضافه می‌کند؛ همچنین می‌توانید درک عمیق‌تری نسبت به مشکلات داشته باشید و در نتیجه راهکار بهتری برای برطرف کردن آن بیابید. پذیرفتن نظرات دیگران در واقع مانند فرصتی برای کسب دانش و تجربه بیشتر است و به شما کمک می‌کند علم و انگیزه کافی برای بالاتر بردن میزان خلاقیت خود را به دست آورید.

در نظر داشته باشید که شما نیاز دارید نسبت به رقبایتان -که هر روز با تأسیس مجموعه‌های جدید به شمار آن‌ها اضافه می‌شود- متمایز و از دید مشتریانتان بهترین گزینه برای انتخاب باشید. برای به دست آوردن این تفاوت باید تلاش کنید تا آنچه باعث عدم پیشرفت شما می‌شود، بیابید و با استفاده از چاشنی خلاقیت‌تان به رفع آن‌ بپردازید.

برچسب ها :


آخرین مطالب وبلاگ سیرن

خدمات طراحی سایت سیرن