09173119959 مشاوره
بلوک های شبیه به لگو و قابل برنامه نویسی گوگل به کودکان کدنویسی می آموزد

تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 تیر 1395

بازدید : 3184

Project Bloks یک سیستم است که به منظور آموزش کدنویسی به کودکان و توسط گوگل طراحی شده است. در این سیستم هر بلوک را می‌توان به دلخواه برنامه‌نویسی کرد تا در نهایت مجموعی از این بلوک‌ها یک دستگاه نهایی را تشکیل دهد.

آینده دیجیتالی بسیار گسترده‌ای در انتظار ما است و به همین دلیل رفته رفته سن یادگیری و شروع برنامه‌نویسی کمتر و کمتر می‌شود. معمولا بهترین روش برای شروع آموزش، بازی کردن است و این چنین کاربردی را پیش از این در اسباب‌بازی‌هایی نظیر Code-a-Pillar و Photon robot دیده‌ایم. حال بخش تحقیقاتی گوگل تصمیم گرفته تا سرعت گسترش پروژه Project Bloks خود را افزایش دهد. این پروژه یک پلتفرم سخت‌افزاری متن باز را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا بتوانند ابزارهای مناسبی را برای کودکان برنامه‌نویسی کرده و بسازند.

این سیستم نیز کمی شبیه به لگو کار می‌کند، چراکه دارای بلوک‌های ماژولاری است که با اتصال به یکدیگر می‌توانند اشکال مختلفی را ایجاد کنند. هر بلوک را می‌توان به منظور انجام کاری تنظیم کرد و توسعه‌دهندگان و کودکان می‌توانند با استفاده از این بلوک‌ها ربات‌های ساده‌ای را بسازند. به نظر می‌رسد گوگل نسخه فیزیکی پروژه برنامه‌نویسی بلوکی ساده خود را ایجاد کرده است.

یادگیری برنامه‌نویسی با استفاده از ابزارهای وابسته به نمایشگر‌ها می‌تواند سخت باشد و نیاز به مهارت‌های پیشرفته زبان است. محققان قصد دارند با استفاده از لوازم بازی فیزیکی، این فعالیت را به طور طبیعی ارائه داده و از بلوک‌های فیزیکی یاد شده به منظور آموزش تفکرات انتقادی محاسباتی استفاده کنند. این روش همچنین می‌تواند به منظور آموزش کدنویسی به کودکانی که هنوز نمی‌توانند بخوانند و بنویسند مورد استفاده قرار گیرد.

project code

سیستم Project Bloks از سه بخش اصلی تشکیل شده است: گوی‌ها، صفحات پایه و بردهای پردازشی. هر گوی قابلیت‌ها و امکانات خاص خود را دارد که به عنوان مثال می‌توان به ابزارهایی مثل کلید روشن/خاموش، سنسورها، صفحاتی برای تنظیم مقادیر و فلش‌هایی برای نشان دادن مسیر اشاره کرد. گوی‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که هم ارزان باشند و هم ساخت آن‌ها آسان باشد تا به توسعه دهندگان اجازه دهد با انعطاف‌پذیری زیادی بتوانند نیازهای سیستم‌ مورد نظر خود را برطرف کرده و آن را بسازند.

صفحات پایه، گوی‌ها را نگهداری می‌کنند و از طریق یک سنسور می‌توانند دستورالعمل‌ها را خوانده و مقادر هر کدام را تعیین می‌کند و نیز به عنوان یک واحد مجزا، اطلاعات مربوط به خود را ارسال می‌کند. هر بخشی که شامل موتور لمسی و ال‌ای‌دی باشد، بردهای پردازشی است. تمامی بردهای پردازشی می‌توانند بازخوردهای مربوط به خود را به کاربر ارسال کنند. با تغییر جهت و ترتیب صفحات پایه متصل شده می‌توان دستورات متفاوتی را با ترتیب‌های مختلف اجرا کرد.

بردهای پردازشی که از یک Raspberry Pi Zero بهره می‌برند به عنوان هسته سیستم شناخته شده، و قدرت و دسترسی لازم را برای صفحات پایه فراهم کرده و نیز دستورالعمل‌های تعیین شده را پردازش می‌کند. سپس می‌توان کد نهایی و کامل را از طریق وای‌فای یا بلوتوث به هر دستگاه خارجی دیگری که یک API دارد، ارسال کرد.

project code

محققان با استفاده از نمونه اولیه‌ای که ٰCoding Kit نام دارد، نشان دادند که کودکان چگونه می‌توانند با آن یک ربات متصل به وای‌فای را برنامه‌ریزی کنند تا تصویر یک مربع یا دایره‌های ۳۶۰ درجه‌ای را بکشد. همچنین این محققان با استفاده از نمونه اولیه مورد بحث نشان دادند که چگونه می‌توان کاری مثل کشیدن مربع را شش مرتبه تکرار کرد.

بخش تحقیقاتی گوگل از توسعه‌دهندگان، آموزشگاه‌ها، شرکای تجاری و محققان دیگر دعوت کرده تا در توسعه آینده Project Bloks به این کمپانی کمک کنند. 

برچسب ها :


آخرین مطالب وبلاگ سیرن

خدمات طراحی سایت سیرن