09173119959 مشاوره
معنی حرف "i" در گوشی‌های آیفون چیست؟

تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 فروردین 1395

بازدید : 2081

حتما تاکنون دقت کرده‌‌اید که نام محصولات مختلف اپل با حرف "i" کوچک شروع می‌شود. این حرف بعد از معرفی آی‌مک در سال ۱۹۹۸ میلادی تا حالا در محصولات اپل دیده می‌شود. آیا تا حالا فکر کرده‌اید که چرا اپل از این حرف استفاده می‌کند یا معنای آن چیست؟

اپل تا امروز محصولات متنوعی را معرفی کرده است. iPhone، iMac، iPod، iPad و iTunes محصولاتی هستند که ابتدای نام آنها از حرف "i" استفاده شده است. سوالی که در فضای اینترنت مطرح شده این است که واقعا چرا اپل از این حرف استفاده کرده و معنای آن چیست؟

سال ۱۹۹۸ میلادی، استیور جابز فقید در جریان مراسم اپل برای معرفی آی‌مک ارتباط میان Mac و حرف i را توضیح داد:

آی‌مک از ارتباط میان جذابیت‌های اینترنت با سادگی مکینتاش به وجود آمده است. هدف ما تولید دستگاهی بوده که مشتریان از آن به عنوان کامپیوتر برتر دنیا یاد کرده و انتخاب اول آنها باشد. این دستگاه باید سریع باشد و به سادگی بتوان از اینترنت لذت برد.

سال ۱۹۹۸ حرف i نشان‌دهنده‌ی Internet (اینترنت) بوده است. جابز در ادامه‌ی صحبت‌های خود اسلایدی را پخش کرد که در آن معنای حرف i برای اپل توضیح داده شده بود.

اپل

به جز اینترنت، حرف i نشان‌دهنده‌ی individual (فرد یا فردی)، instruct (تعلیم و آموزش)، inform (آگاهی دادن) و inspire (الهام‌بخش بودن) است.

اما زمان نامگذاری آی‌پاد دیگر معنای اینترنت‌محور حرف i برای اپل مهم نبوده و کوپرتینونشین‌ها دنبال مفاهیم دیگری بودند. سال ۲۰۰۷ با معرفی آیفون دوباره موضوع اینترنت مطرح شد که این بار به Internet Communication یا ارتباط اینترنتی اشاره داشت. اما دو مفهوم دیگر مورد نظر اپل بود که به موسیقی و تماس تلفنی اشاره داشت. گرچه دو مفهوم آخر، ارتباطی به حرف i ندارند.

بعد از آن تقریبا تمامی دستگاه‌های معرفی شده توسط اپل به جز مک‌بوک‌های این کمپانی، اول نام خود حرف i دارند که به ارتباط اینترنتی اشاره دارد. ضمن اینکه مفاهیم دیگر نیز مورد نظر کوپرتینونشین‌ها بوده و به نوعی حرف i به امضا و نشانه‌ی برند اپل تبدیل شده است.

اما اپل در زمینه‌های دیگری چون تولید ساعت هوشمند و ستاپ‌باکس فعال بوده که نام آنها را به ترتیب اپل‌واچ و اپل‌تی‌وی انتخاب کرده است. به نظر می‌رسد با این سنت‌شکنی و عدم انتخاب نام iWatch و iTV اپل قصد داشته این موضوع را بگوید که ارتباط اینترنتی، به موضوعی بدیهی در دستگاه‌های امروزی تبدیل شده است.

به نظر شما اپل در محصولات جدید خود دوباره از حرف i استفاده خواهد کرد؟

برچسب ها :


آخرین مطالب وبلاگ سیرن

خدمات طراحی سایت سیرن