09173119959 مشاوره
نگاهی به ساختمان موزه‌ی تاریخ طبیعی شانگهای

تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 آبان 1394

بازدید : 2734

به تازگی موزه‌ی تاریخ طبیعی باشکوهی در شهر شانگهای چین افتتاح شده است. این موزه فرصتی مناسب در اختیار بازدید کنندگان قرار خواهد داد تا در سفری به قدمت تاریخ، از بیش از ده هزار اثر هنری که از هفت قاره‌ی جهان جمع آوری شده‌اند، دیدن کنند.

 شرکت معماری و طراحی جهانی پرکینز+ ویل (Perkins+ Will) با مدیریت رالف جانسن (Ralph Johnson)، پروژه‌ی ساخت موزه‌ی تاریخ طبیعی در چین را به اتمام رسانده است. این موزه‌ی وسیع علاوه بر ظاهر جالب و متفاوت خود، همچون کتابچه‌ای مصوّر تاریخ بشر را به نمایش می‌گذارد. در کنار بازدید از هزاران اثر دیدنی، امکانات دیگری نیز به این مجموعه اضافه شده که از آن جمله می‌توان به فضاهای نمایشگاهی، سینمای 4 بعدی و یک باغ بزرگ بیرونی اشاره کرد.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

این موزه که در منطقه‌ای شهری قرار گرفته، از نظر ظاهر و سازماندهی داخلی، در کل شبیه به صدف حلزون طراحی و اجرا شده است. طرحی که از خلوص طبیعت نشأت گرفته و با اهداف موزه هماهنگ است. ساختار این موزه به شکلی طراحی شده که از بخش فوقانی شروع و به شکل مارپیچ به بخش انتهایی ختم می‌شود. اگر از بالا به این موزه بنگریم، استخری تخم مرغی شکل را می‌بینید که توسط چمنزاری سبز، احاطه شده است.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

این شرکت برنده‌ی مسابقه‌ی طراحی موزه‌ی جدید شهر شانگهای شد که قرار بود جایگزین ساختمان قدیمی موزه شود. طرحی که با اجرای آن، دست کم 20 برابر به وسعت  فضای نمایشگاهی موزه اضافه شده است. این موزه در نزدیک پارک مجسمه‌ها قرار گرفته  است که باعث شده همچون نگینی توسط فضای سبز اطراف احاطه شده باشد.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

میدان‌گاهی کوچک درست در مقابل این موزه قرار گرفته است

دیوار جنوبی موزه را می‌توان دیواری زنده نامید. این دیوار با صفحات پوشیده شده از گیاهان استتار شده و نرده‌ی فلزی حائل، میعادگاه درختان کوچک انگور است. در واقع این دیوار سبز در همراهی با پارکی که در مقابلش قرار گرفته است، فرمی شبیه به یک طاق پیدا کرده که به نوعی یادآور پوشش سبز گیاهی سطح زمین است.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

ورودی 30 متری این موزه، با فضا و روشنایی قابل توجه خود، بازدید کنندگان را به وجد آورده و میزبانی مناسب به شمار می‌رود.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

به دلیل شکل، طراحی  خاص این سازه، فضای داخلی موزه از روشنایی کافی و طبیعی بهره می‌برد.

بخش خارجی و داخلی این موزه با صفحاتی پوشیده شده که الگوهای جالبی دارند. این الگوها در اصل از شکل و ساختار سلول‌های بدن انسان، پیکره‌ی گیاهان و جانوران الهام گرفته شده‌اند. دیوار شمالی این موزه  توقف گاه ماشین‌ها بوده و درست در نزدیکی ورودی اصلی این سازه قرار گرفته است. این دیوار به نوعی انعکاس دهنده‌ی صفحات تشکیل دهنده‌ی زمین است.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

در بخش میانی موزه نیز دیواره‌ای شیشه‌ای قرار گرفته که با نقوشی الهام گرفته از سلول‌های پیکر گیاهان، و جانوران مزیّن شده است. این دیواره به دلیل فرم ظاهری خود، نورگیری مناسب برای محیط بوده و فضا را روشن و وسیع جلوه می‌دهد.

نگاهی به ساختمان موزه تاریخ طبیعی شانگهای

 

پایین‌ترین بخش موزه، فضایی خالی است که شبیه به یک دره طراحی شده است.

موزه آن گونه که شب هنگام به نظر می‌رسد.

همراه شما پای صحبت‌های رالف جانسن نشسته و کمی بیشتر با حال و هوای فضای بیرونی و درونی این سازه آشنا خواهیم شد.

دانلود ویدیو

برچسب ها :


آخرین مطالب وبلاگ سیرن

خدمات طراحی سایت سیرن